Aktywność fizyczna
MEDYTACJA
Intencją tej praktyki jest odnalezienie połączenia z własnym ciałem, a także przywołanie swojej wewnętrznej siły i wzmocnienie pewności siebie. Podczas praktyki kieruj swoją uwagę na doznania obecne w ciele, na oddech oraz Twoje połączenie z podłożem i ugruntowanie pozycji.
Postaraj się praktykować z ciekawością, cierpliwością oraz łagodnością dla siebie i swojego doświadczenia.
Medytację góry można praktykować na siedząco lub stojąco. Poniższe nagranie zawiera prowadzenie w medytacji siedzącej. Wszystkie instrukcje dotyczące pozycji znajdziesz w nagraniu. Jeżeli chcesz tę medytację wykonać w pozycji stojącej, stań stabilnie, rozstaw stopy na szerokość ramion i całymi stopami mocno osadź się w podłożu, wyprostuj kręgosłup.
Bądź jak góra, aby w życiu i praktyce medytacji połączyć się z jej mocą i stałością. Możesz wykorzystać energię góry, aby wzmocnić własną i wyjść na spotkanie chwili z uważnością, mądrością i jasnością.
TREKKING
Ciężki plecak. Długi dystans. Nierzadko trudności techniczne. Zmienna pogoda. Upały za dnia i przymrozki nocą. Przemoknięte ubrania po deszczu. Jedzenie instant i niewygodne spanie. Biwaki “na dziko” pośpiesznie zwijane przed świtem.
Tak może wyglądać trekking. Może, ale nie musi. To właśnie mnogość odmian sprawiła, że tę formę aktywności podejmują dziś rzesze turystów. Od trekkingu zaczęły się górskie przygody niejednego z nas i pewnie w wielu przypadkach zaowocowały bardziej zaawansowaną działalnością w górach. Któż jednak nie lubi czasem zwyczajnie poszwendać się po ładnej okolicy? Tak po prostu. Zapakować do plecaka najpotrzebniejsze rzeczy i pójść przed siebie.
Trekking oferuje niezliczone możliwości. Praktycznie nie stawia granic. Istnieją odmiany łatwe i trudne. Trekking może uprawiać każdy, kto dysponuje jakąkolwiek kondycją fizyczną i ma parę wygodnych butów. Początkujący za pierwszy cel wybiorą sobie krótkie wypady bez większych trudności technicznych. Całodniowy spacer szlakiem turystycznym i ciepła zupa w schronisku. Ci bardziej zaprawieni podejmą kilkudniową wędrówkę po górach z noclegiem na dostępnym kempingu. Ugotują liofa, a do spania wystarczy im zwykła karimata. Stare wygi trekkingu, z całym skromnym dobytkiem na plecach, zapuszczą się w głuszę i przez długie tygodnie nie wychylą głów w stronę cywilizacji.
BIEG
Bieganie jest jedną z najbardziej popularnych i najczęściej uprawianych aktywności fizycznych, jest też naturalną i niewymuszoną formą ruchu, z której korzystamy od najmłodszych lat. Systematyczna aktywność fizyczna i bieganie działają korzystnie na naszą wydolność i kondycję. Bieganie wysmukla i wyszczupla sylwetkę oraz zwiększa odporność organizmu. Chroni przed zapadaniem na choroby cywilizacyjne m. in. otyłość, choroby serca, nerwicę i depresję. Bieganie jako forma aktywności fizycznej nie wymaga dużych nakładów finansowych. Do biegania wystarczą dobre sportowe buty, luźne ubranie oraz motywacja.
Bieganie dla zdrowia. Bieganie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, kondycję, wygląd oraz na nasze samopoczucie. Osoby, biegające regularnie oraz osoby aktywne fizycznie, są bardziej odporne psychicznie i fizycznie, rzadziej zapadają na różnego rodzaju choroby oraz szybciej wracają do zdrowia po przebytych infekcjach. Bieganie poprawia humor i sprawia, że jesteśmy bardziej tolerancyjni i zrelaksowani – podczas biegania wydzielają się endorfiny (hormony szczęścia), które dają nam poczucie szczęścia i pomagają zachować równowagę psychiczną.
Regularne bieganie pomaga zachować szczupła i wysportowaną sylwetkę, modeluje i ujędrnia figurę, poprawia kondycję i wydolność oddechową. Wzmacnia również mięśnie, ścięgna, uelastycznia stawy i przyspiesza metabolizm. Wpływa korzystnie na pracę serca i układ krążenia – systematycznie bieganie poprawia wydolność serca. Dobrze wytrenowane mocne i zdrowe serce lepiej wykonuję swoją pracę i ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Osoby systematycznie biegające są bardziej odporne na zmiany ciśnienia i pogody – ruch na świeżym powietrzu hartuje ducha i ciało.