top of page

Warunki naturalne

UKSZTAŁTOWANIE TERENU

Polska jest krajem głównie nizinnym. Na północy Polski usytuowany jest pas pojezierzy, obfitujący w naturalne i sztuczne zbiorniki różnej wielkości i głębokości. Na wybrzeżu można napotykać mierzeje, jeziora przybrzeżne, wydmy i piaszczyste plaże, czasami urwiste klify. W Polsce znajduje się ponad 7 tys. jezior o powierzchni powyżej 1 ha / 2,47 ac.

 

Na południu kraju znajduje się z kolei silnie zróżnicowany pas gór i wyżyn. Pas tworzą pasma Sudetów, Gór Świętokrzyskich i Karpat. W polskich Tatrach znajduje się 70 szczytów powyżej 2 000 m (6 561.68 ft) wysokości oraz wiele jaskiń. W Karkonoszach występuje wiele wodospadów.

Jednym z największych walorów polskiej przyrody jest unikatowa w skali kontynentu dzikość i naturalność wielu miejsc. Naturalne krajobrazy leśne Puszczy Białowieskiej (wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO) oraz niektórych kompleksów leśnych na wschodzie Polski to miejsca, których nie można już spotkać nigdzie w Europie.

KLIMAT

W Polsce panuje klimat umiarkowany o charakterze przejściowym pomiędzy klimatem morskim a lądowym. Na północy i zachodzie kraju przeważa klimat umiarkowany morski, z łagodnymi wilgotnymi zimami i chłodnymi latami ze sporą ilością opadów. Ostre zimy i gorące suche okresy letnie przebiegają raczej na wschodzie kraju. Właściwa dla klimatu Polski jest też duża zmienność pogody w kolejnych latach. Przy przeważających w Polsce wiatrach zachodnich, największe opady występują na zachodnich zboczach gór i wzniesień. Maksimum opadów przypada na miesiące letnie. Zazwyczaj nad obszarem Polski wieją wiatry słabe i umiarkowane. Wiatry silne i bardzo silne występują nad morzem i w górach, gdzie osiągają prędkość nawet 30 m/s (100 ft/s).

POGODA

Z praktycznego punktu widzenia warto wiedzieć, że pogoda w Polsce jest w dużej mierze nieprzewidywalna i zróżnicowana. Lata potrafią być naprawdę gorące, chociaż zwykle temperatury utrzymują się w granicach 20-25 °C, a najlepszą porą na wakacje jest sierpień, przeważnie słoneczny i ciepły, niekiedy upalny. W zimie można się spodziewać naprawdę siarczystych mrozów, a śnieg najczęściej pada między listopadem a marcem. Z roku na rok klimat ulega przeobrażeniom, trudno więc przewidzieć, kiedy spadnie śnieg. W górach leży on przeważnie przez całą zimę, dzięki czemu warunki narciarskie w tym okresie są niezłe, zwłaszcza od grudnia do lutego.

Jesienią i wiosną pogoda jest bardzo zmienna – przeważnie między kwietniem i czerwcem oraz między wrześniem i październikiem jest umiarkowanie ciepło, ale zdarza się, że w kwietniu pada śnieg, a w październiku można nosić ubrania z krótkimi rękawami. Tym niemniej, wiele osób uważa wiosnę i jesień za najpiękniejsze pory roku w Polsce. Podróżowanie w tym czasie jest mniej męczące, ponieważ unika się wtedy zarówno ostrych mrozów, jak i dokuczliwego gorąca. Klimat w Polsce charakteryzuje się także istnieniem przejściowych okresów między czterama porami roku, takimi jak przedwiośnie czy babie lato.

Podróżując po Polsce, warto spodziewać się wszystkiego: nie zaszkodzi nosić ze sobą parasolki i okularów słonecznych – mogą się przydać przez cały rok.

370074.jpg
bottom of page